Velikonoce

Někteří jste mi psali s otázkou na zdejší Velikonoce – kdy se tady slaví, protože třeba Vánoce se tu začínají slavit v noci ze šestého na sedmého ledna[1]. Moje odpověď zněla, že jsem katolík a chodím do katolické katedrály, takže bych stejně slavil „po našem“. Nicméně termín Velikonoc[2] se tu stanovuje trošku jinak. Většinou se tedy stává, že Velikonoce slaví Pravoslavná církev jindy než Katolická – letos to však vyšlo na stejný termín. Příští společný termín Velikonoc bude v roce 2025[3].

Ale to, co je důležité, není to, jak to dneska slavíme, ale to, co se stalo před necelým párem tisíc let. Byl čtvrtek před Paschou a třináct chlapů spolu večeřelo – Ježíš Kristus a 12 apoštolů. Pří této „Poslední večeři“ Ježíš ustanovil dvě svátosti – kněžství[4] a eucharistii[5] + také myl učedníkům nohy[6]. Poté se šel Ježíš modlit do Getsemanské zahrady – kde Ho pak zatkli. Nechci tu vypisovat celý příběh – kdyžtak si ho přečtěte v odkazech[7] v poznámkách pod čarou.

Na Velký pátek kněží stávkovali a nesloužili jedinou mši. Ačkoliv se v odkazu[8] mluví jen o České Republice, zdejší katedrální kněží se k nim přidali. Pátek jsem měl celý den volno a nic jsem nemusel. Mohl jsem tedy více rozjímat o tom, proč za mne – hříšníka[9] – Ježíš umíral, ale také o utrpení a tak[10]. Také jsem si povšiml toho, že v našem překladu Ježíš zemřel ve tři hodiny odpoledne, zde v devět[11]

Bílá sobota – den, kdy Ježíš byl v hrobě – jsem strávil z velké části v kuchyni. Chtěl jsem si udělat mazance, našel jsem si nějaké recepty na netu, všechno dával od oka[12] a tak jsem to plácal dokopy. Taky jsem se ještě poptal pár lidí jak se to dělá… Každopádně jsem zadělal celkem třikrát z cca půl kila mouky. Kvásky mi vzešly pěkně a těsta vždy pěkně nakynula. Mazanec má asi tak třicet čísel v průměru[13]. První se mi trošku srazil, druhý je takový dost suchý a v ten třetí vkládám velké naděje. Samozřejmě to není jak mazanec od babičky či maminky[14]. V půl deváté začínala liturgie – přišel jsem čtvrt hodiny předem a kostel úplně narvaný[15]. Lavice narvaný, v postranních lodích taky rozeseté židle, že tam zbyla jen malá ulička na projití. V postranních lodích bylo plátno, na které se vše promítalo[16], takže jsem „byl v obraze“. Zde[17] se můžete podívat na fotky – jak ta katedrála vlastně vypadá.

Každopádně krom toho, že první mazanec je snězen, Ježíš vstal z mrtvých – Aleluja! – již nemusíme otročit hříchu a máme naději na vzkříšení!

[1] Je to zapříčiněno juliánským kalendářem, který je proti našemu (gregoriánskému) trochu šoupnut

[2] Kdy je slaví Pravoslavná církev

[3] A tím, že se stále zvětšuje rozpětí mezi gregoriánským a juliánským kalendářem, i slavení Velikonoc ve stejném termínu se tak stává čím dál vzácnějším. Poslední společný termín bude v roce 2698 a pak se již kalendáře nestřetnou na termínu největších svátků lidstva

[4] Na Zelený čtvrtek dopoledne se všichni kněží z diecéze scházejí v katedrále, kde je missa chrismatis – taková dopolední mše při které se žehnají oleje, které se používají u udílení různých svátostí. Protože Rusko je obrovská země, málo katolíků => obrovská diecéze – takže si tuto mši dal zdejší biskup Pavel letos celkem třikrát – a tady v Moskvě z časových důvodů už ve středu. Na této mši svaté šlo v procesí asi padesát kněží. Díky Bohu za kněze. Buďme i my vděční za to, že je mezi sebou máme.

[5] Eucharistie, neboli svaté přijímání – mně osobně je obrovskou posilou v mém životě. Snažme se chodit ke svatému přijímání jak často to jen půjde.

[6] Toto mne asi na čtvrtečních obřadech oslovuje nejvíce. Ježíš – Pán a Mistr (učitel) – ten který by si mohl nechat sloužit – a On slouží. On – Bůh – a meje nohy nějakejm chlapům. A co já?

[7] http://www.biblenet.cz/b/John/18 a http://www.biblenet.cz/b/John/19

[8] http://tisickrate.cz/katolicti-knezi-budou-stavkovat-ctrnacteho-dubna-laici-se-pripoji-protestni-hladovkou/

[9] A taky za Karlose

[10] Určitě mám nějaké (možná) zajímavé postřehy – ale to se mne kdyžtak zeptejte naživo (nebo přes videohovor)

[11] Což je způsobeno údajně židovským vnímáním času (např. že den začíná večerem) – až tak se v tom nevyznám, každopádně tři naše hodiny i zdejších devět hodin označuje stejný okamžik.

[12] Váha tu není

[13] Měřil jsem to papírem formátu A4 – takže by to mělo být docela přesné

[14] Tím mám na mysli ten, co se jí povede a je pěkně nadýchaný

[15] Nakonec jsem ještě místečko našel

[16] Mše bylo také možno sledovat online

[17] http://www.catedra.ru/gallery

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s